Informacja prasowe

Zakończono realizację kotłowni 114 MWt w Katowicach

2016-06-16
Zakończono realizację kotłowni 114 MWt w Katowicach

Control Process S.A zakończyła realizację zadania pn.: „Zaprojektowanie i kompleksowa realizacja kotłów gazowo-olejowych o mocy łącznej ok. 114 MWt wraz z obiektami towarzyszącymi w ramach inwestycji „Dostosowanie źródła ZW Katowice do potrzeb rynku ciepła po roku 2015” przy odpowiednim zastosowaniu standardu EPC/pod klucz (Dostosuj, Zaprojektuj i Wybuduj). 

Control Process S.A w 2016 roku zakończyła realizację kotłowni gazowo-olejowej o łącznej mocy 114 MWt wraz z obiektami towarzyszącymi w ramach dostosowania źródła Zakładu Wytwórczego Katowice dla potrzeb rynku ciepła po roku 2015. Przekazanie do eksploatacji miało miejsce w maju bieżącego roku.

Nowa kotłownia zastąpiła tym samym istniejące kotły wodne WP-120, które zostały wycofane z eksploatacji.

Inwestycja o wartości blisko 60 mln złotych zakładała budowę trzech kotłów wodnych wysokotemperaturowych dwupłomienicowych. Każdy z nich wyposażony został w armaturę regulująco-zabezpieczającą, ekonomizer, urządzenia i układy pomocnicze gwarantujące ich poprawną pracę oraz  infrastrukturę dodatkową: przyłącze gazu wraz ze stacją redukcyjno pomiarową, instalacje gospodarki oleju opałowego wraz z dwoma zbiornikami magazynowymi o pojemności 1300m3 każdy, instalacje elektryczne, sterowania i automatyki.

Zaletą inwestycji jest, że każdy z kotłów będzie mógł pracować niezależnie na  każdym z rodzajów paliwa tj. gaz ziemny lub olej opałowy.

Z punktu widzenia rynku jest to jest to istotny projekt, mający znaczenie w obszarze gwarancji bezpieczeństwa i ciągłości dostaw ciepła dla mieszkańców i klientów Tauron Ciepło. Kotły będą pracowały na zasadach jednostek szczytowych, co oznacza, że będą uruchamiane na krótki czas w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na ciepło czy też w momencie awarii głównej jednostki.

Firma Control Process dołożyła wszelkich starań aby nowo wybudowana kotłownia powstała w oparciu o standardy emisyjne wynikające z dyrektyw IED w sprawie emisji przemysłowych oraz w zgodzie z przepisami obowiązującymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Powrót
Do górymore