Wyspa kotłowa ZW Kraków

Budowa gazowego bloku energetycznego opalanego gazem wielkopiecowym oraz ziemnym o całkowitej mocy elektrycznej 55 MW.

Założenia

ZW Kraków jest elektrociepłownią produkującą media dla zakładów ArcelorMittal Poland S.A. znajdujących się na terenie Krakowa. Budowa nowych kotłów gazowych o wydajności 150 t/h, opalanych gazem wielkopiecowy, gazem koksowniczym oraz gazem ziemnym ma przyczynić się do całkowitego wyeliminowania z procesu spalania węgla kamiennego.
Zakres zadania będzie obejmował budowę wyspy kotłowej opartej o dwa kotły gazowe o wydajności 150 t/h pary podgrzanej, każdy z nich o ciśnieniu 9 MPa i temperaturze 540° C.
Celem tej inwestycji jest spełnienie nowych wymogów środowiskowych, wynikających z unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych. W wyniku inwestycji nastąpi znaczne ograniczenie emisji związków siarki, azotu, a także pyłu do atmosfery. Emisja pyłu ma zostać zredukowana o 90 %, tlenków azotu o 83 %, dwutlenku siarki o 80 %, tlenku węgla o 40%, a dwutlenku węgla o 20%.

Realizacja

W ramach realizacji zadania wybudowano :
• dwa kotły parowe,
• rurociągi pary świeżej,
• rurociągi wody zasilającej,
• rurociągi doprowadzające do kotła paliwa: gaz wielkopiecowy, gaz ziemny i gaz koksowniczy,
• rurociągi instalacji pomocniczych (azotu, odsolin, odwodnień i spustów, sprężonego powietrza),
• kanały powietrza oraz spalin,
• dwa kominy stalowe o wysokości 67m,
• instalacja doprowadzająca gaz ziemny ze stacją SRP.

Efekty

 

Ograniczenie wykorzystania węgla kamiennego w tak dużym zakładzie przemysłowym zlokalizowanym na terenie miasta spowodowało ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery, co ma istotne znaczenie dla jakości powietrza w Krakowie, aglomeracji która od lat boryka się z problemem pyłów zawieszonych PM 10 oraz PM 2.5.

Oprócz aspektów środowiskowych dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych zwiększyła się również wydajności energetycznej zakładu, zmniejszając jego koszty eksploatacyjne. Sprawność kotłów poprawiła się o 10 %, a wytwarzanie energii elektrycznej wzrosło o ponad 10 %.

Zobacz kolejną realizację

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Olsztynie

Projekt i budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie oraz budowa drogi dojazdowej do ZUOK.