Ponad 30 lat doświadczenia,
ale świeże spojrzenie

Wiemy, że w naszej branży tylko dzięki praktycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu można realizować te najbardziej skomplikowane i wymagające inwestycje.
Od ponad 30 lat wdrażamy dla naszych klientów nowoczesne rozwiązania w zakresie instalacji przemysłowych i procesowych. Nauczyło nas to ciągłego poszukiwania najbardziej efektywnych procesów i urządzeń, które zagwarantują naszym partnerom osiąganie najwyższych zwrotów z inwestycji.

Założenie firmy

Marian Wiatr, główny udziałowiec CONTROL PROCESS S.A., zakłada przedsiębiorstwo – Firmę Automatyzacji i Pomiarów CONTROL PROCESS S.C. Przedmiotem działalności spółki jest kompleksowe wdrażanie rozwiązań automatyzujących procesy produkcyjne i technologiczne. Przedsiębiorstwo FAIP CONTROL PROCESS będąc pionierem tego rodzaju usług na rynku, wykonuje modernizacje kilkudziesięciu zakładów przemysłowych, z tak różnych sektorów jak: ciepłownictwo, przemysł spożywczy, energetyka, oczyszczanie wody, przemysł rafineryjny, chemiczny, górnictwo, hutnictwo, gazownictwo i wiele innych. W kolejnych latach CONTROL PROCESS oprócz instalacji AKPiA, rozszerzy swój portfel o projektowanie i wykonawstwo instalacji elektroenergetycznych.

1991

Realizacja pierwszych kontraktów w sektorze ciepłowniczym

W roku 1994 Firma Automatyzacji i Pomiarów CONTROL PROCESS S.C. uzyskuje z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie zamówienie na zaprojektowanie, prefabrykacje, montaż i rozruch 67 Stacji Wymienników Ciepła. Inwestycja finansowana ze środków Banku Światowego jest wymagająca z uwagi na skalę, bardzo krótki termin realizacji oraz niezbędny poziom koordynacji i organizacji prac. Nowe, w pełni zautomatyzowane wymienniki ciepła znacznie poprawiły jakość użytkowania oraz zwiększyły efektywności i bezawaryjność pracy części systemu dostaw ciepła.

1994

Realizacja pierwszych inwestycji w systemie „pod klucz”

FAIP CONTROL PROCESS S.C. po przekształceniu w CONTROL PROCESS Sp. z o.o. i nabyciu doświadczenia w koordynacji i zarządzaniu wielobranżowymi projektami inwestycyjnymi, wchodzi na rynek generalnego wykonawstwa obiektów technologicznych. Przełomowym momentem staje się rok 2004, w którym spółka podpisuje umowę na realizację dwóch dużych (odpowiednio kilkanaście i kilkadziesiąt milionów złotych) zadań inwestycyjnych: „Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Jarosławiu oraz „Zagospodarowanie odwiertów gazowych Biszcza – 1, 4, 5 oraz Księżpol 10, 12, 15, 16”. Równoległe prowadzenie dużych, wielobranżowych oraz wywodzących się z różnych sektorów inwestycji, stanowi wartościowe doświadczenie na drodze do budowy spółki potrafiącej realizować równocześnie wiele skomplikowanych technologicznie projektów o kilkusetmilionowych wartościach, dla najbardziej wymagających klientów.

2004

Przekształcenie w spółkę akcyjną, powołanie Grupy Kapitałowej

CONTROL PROCESS Sp. z o.o. zostaje przekształcona w spółkę akcyjną. Podmioty zależne, powiązane kapitałowo z CONTROL PROCESS wchodzą do Grupy Kapitałowej CONTROL PROCESS. Nowa struktura porządkuje podział kompetencji, powołane są nowe spółki o określonych specjalizacjach.

2007

Udział w realizacji największej w Polsce kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego

Rok 2009 jest przełomowy dla branży naftowej w Polsce. Zostają rozpoczęte prace mające na celu budowę największej kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju. KRNiGZ Lubiatów po uruchomieniu podwoi produkcję ropy naftowej w Polsce (do 1 mln t/rok) oraz umożliwi wydobycie 7,3 mld m3 gazu ziemnego. CONTROL PROCESS S.A. bierze udział w projekcie od samego początku – począwszy od etapu projektowania, aż do pełnego uruchomienia w 2012, będąc odpowiedzialna za wykonanie wszystkich stref produkcyjnych, ośrodków grupowych oraz elektrociepłowni.

2009

Przekroczenie poziomu 500 mln PLN przychodów i 1000 zatrudnionych pracowników

Dzięki pozyskiwaniu i skutecznej realizacji kolejnych inwestycji w modelu generalnego wykonawstwa, CONTROL PROCESS S.A. co roku zwiększa swoje wyniki, zaś spółki wykonawcze i produkcyjne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej CONTROL PROCESS dynamicznie zwiększają zatrudnienie. W roku 2012, wartości te na poziomie skonsolidowanym przekraczają 500 mln PLN przychodów oraz 1000 pracowników.

2012

Osiągniecie statusu jednej z największych firm w sektorze gazowniczym w Polsce

Pomimo niestabilnej sytuacji na rynku (duża zmienność wynikająca z koniunkturalnego charakteru), CONTROL PROCESS S.A. udaje się zbudować i utrzymać kompetencje i zespół z doświadczeniem w realizacji wielkoskalowych instalacji technologicznych dla branży gazowniczej. Zespół CONTROL PROCESS posiada doświadczenie w projektowaniu, budowie i uruchamianiu tłoczni gazu, węzłów i stacji przesyłowych, kopalni oraz podziemnych magazynów gazu. Potencjał ten w przyszłości zaowocuje realizacją najbardziej prestiżowych projektów w kraju i w Europie.

2015

Otwarcie gazociągu Balticconnector pomiędzy Estonią a Finlandią

CONTROL PROCESS S.A. bierze udział w realizacji przełomowego dla państw regionu bałtyckiego programu inwestycji w infrastrukturę gazowniczą. Wart 300 mln EUR projekt Balticconnector ma połączyć systemy przesyłowe gazu ziemnego Estonii oraz Finlandii, zapewniając dostęp temu krajowi do wspólnego europejskiego rynku energii. Najważniejsze instalacje technologiczne po stronie Estonii – tłocznie gazu ziemnego w Paldiski oraz Puiatu, a także międzynarodowa stacja pomiarowa w Paldiski, zostały zaprojektowane oraz wybudowane przez CONTROL PROCESS.

2019

Budowa pierwszego w Ukrainie zakładu przetwarzana odpadów komunalnych

Dzięki zdobytemu w Polsce doświadczeniu w projektowaniu i budowie wielkoskalowych instalacji do unieszkodliwiania i recyklingu odpadów komunalnych, CONTROL PROCESS S.A. posiada kompetencje do skutecznej realizacji tego rodzaju instalacji również poza granicami kraju. W roku 2021 spółka podpisuje umowę na realizację zakładu do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, w mieście Lwów. Ta inwestycja, współfinansowana ze środków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, będzie pierwszą i wzorcową instalacją tego rodzaju w Ukrainie.

2021

Założenie firmy

Marian Wiatr, główny udziałowiec CONTROL PROCESS S.A., zakłada przedsiębiorstwo – Firmę Automatyzacji i Pomiarów CONTROL PROCESS S.C. Przedmiotem działalności spółki jest kompleksowe wdrażanie rozwiązań automatyzujących procesy produkcyjne i technologiczne. Przedsiębiorstwo FAIP CONTROL PROCESS będąc pionierem tego rodzaju usług na rynku, wykonuje modernizacje kilkudziesięciu zakładów przemysłowych, z tak różnych sektorów jak: ciepłownictwo, przemysł spożywczy, energetyka, oczyszczanie wody, przemysł rafineryjny, chemiczny, górnictwo, hutnictwo, gazownictwo i wiele innych. W kolejnych latach CONTROL PROCESS oprócz instalacji AKPiA, rozszerzy swój portfel o projektowanie i wykonawstwo instalacji elektroenergetycznych.

1991

CSR

Społeczna odpowiedzialność biznesu

 

Wierzymy w to, że dobry biznes powinien iść w parze z dobrem innych. Prawdziwy sukces to nie tylko wyniki finansowe, ale przede wszystkim – społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa. Dlatego dbamy o to, aby nasza silna pozycja na rynku wspierała nas w niesieniu pomocy innym. Dzięki temu możemy skuteczniej działać na rzecz potrzebujących.

Jako CONTROL PROCESS S.A. byliśmy i jesteśmy zaangażowani we wspieranie lokalnej społeczności na wielu płaszczyznach, m.in.:

– dbając o środowisko wdrażaniem ekologicznych rozwiązań m.in. do branż wydobywczych i energetycznych,
– wspierając lokalne inicjatywy społeczne, charytatywne i kulturowe,
– wspierając rozwój osobisty i zawodowy naszych pracowników,
– sponsorując kluby, stowarzyszenia oraz lokalne inicjatywy sportowe,
– działaniami doraźnymi – pomagając osobom w trudnych sytuacjach życiowych, szanując przy tym prywatność zarówno potrzebujących, jak
i pomagających.

Społeczność lokalna

 

CONTROL PROCESS S.A. wspiera inicjatywy o charakterze społecznym i kulturalnym. Nie zapominamy o tych, którzy potrzebują wsparcia, dlatego też jesteśmy darczyńcą lokalnych inicjatyw charytatywnych. Prowadzimy nasze działania z poszanowaniem anonimowości potrzebujących. Patronujemy również wydarzeniom kulturalnym i sportowym, wspierając lokalne pasje i zainteresowania.

Ochrona środowiska

 

Dbałość o otaczającą nas przyrodę, to jeden z fundamentów wpisanych w DNA naszej firmy. Wszystkie projekty biznesowe CONTROL PROCESS S.A. prowadzone są z poszanowaniem zasobów i ochrony środowiska naturalnego. Kryterium ekologicznym kierujemy się zarówno wybierając wdrażane technologie, jak i oceniając potencjalnych podwykonawców. Ochrona środowiska jest dla nas absolutnie krytyczna ze względu na prowadzone przez nas projekty dla branż przemysłu, które są tak istotne dla otaczającej nas przyrody. Oczyszczanie wody, wytwarzanie energii, wydobycie i uzdatnianie węglowodorów, to tylko nieliczne obszary, gdzie ochrona środowiska odgrywa dla nas kluczowe znaczenie.

Sport i rozwój osobisty

 

CONTROL PROCESS S.A. od lat jest sponsorem lokalnych drużyn sportowych: piłki nożnej, żużla, piłki ręcznej i koszykówki. Bardzo ważny dla nas jest rozwój naszych pracowników, o który dbamy ułatwiając im podejmowanie nauki na wyższych uczelniach, umożliwiając udział w kursach i szkoleniach oraz zapewniając im takie warunki pracy, aby były one nie tylko godne, ale też wpływały na rozwój zawodowy i osobisty. Bezcenna jest dla nas dobra atmosfera w pracy, dlatego wspieramy organizację wspólnych zajęć sportowych, firmowych pikników, wyjazdów i spotkań integracyjnych.

Nasza misja

Cztery wyrazy i wzorcowe wartości, które najlepiej opisują DNA naszej firmy:

Jakość, z jaką projektujemy i wdrażamy nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Zaangażowanie, które jest kluczowe, aby z maksymalną uwagą realizować każdy projekt.
Doświadczenie, dzięki któremu potrafimy zagwarantować jakość i odpowiedzialnie podejmować się realizacji najbardziej nowatorskich inwestycji.
Nowoczesność, bo stały postęp i sięganie po najnowsze rozwiązania, to niezbędne kryterium rozwoju każdej firmy technologicznej.

Władze spółki

Rada Nadzorcza:

  • Karolina Wiatr
  • Andrzej Janik
  • Robert Bełtek
  • Zbigniew Mirek
  • Dawid Soin

Wojciech Wiatr

Prezes Zarządu,
Dyrektor ds. Technicznych i Rozwoju

Rozpoczął karierę w spółce CONTROL PROCESS S.A. od pracy w Dziale
Marketingu i Przygotowania Ofert, następnie objął stanowisko Dyrektora
tego działu. Od roku 2007 pełni funkcję członka Zarządu spółki. 11 czerwca
2016 roku został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu. Jest
absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydział
Zarządzanie i Marketing. Ukończył studia z tytułem magister inżynier.

Tomasz Wiatr

Wiceprezes Zarządu,
Dyrektor ds. Kontraktów Strategicznych

Od 2004 do dnia dzisiejszego pełni funkcje Członka Zarządu w spółkach branży informatycznej grupy kapitałowej CONTROL PROCESS S.A. W roku 2011 został Dyrektorem Działu Marketingu i Przygotowania Ofert w CONTROL PROCESS S.A. sprawując także funkcję eksperta Prawa Zamówień Publicznych oraz funduszy i projektów unijnych. Funkcję Wiceprezesa Zarządu CONTROL PROCESS S.A. piastuje od roku 2013. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, specjalizacja Mechatronika.

Piotr Musiał

Wiceprezes Zarządu,
Dyrektor ds. Projektowania i Kontraktów Strategicznych

Pełni funkcję członka Zarządu CONTROL PROCESS S.A. od 2012 roku. Wcześniej, przez wiele lat pracownik BSiPG GAZOPROJEKT S.A. we Wrocławiu, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery – od Asystenta projektanta, do Dyrektora projektowania i rozwoju. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Inżynierii Środowiska. Ukończył również studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej – Inżynieria Gazownictwa oraz program Management 2010.

Prezes Zarządu,
Dyrektor ds. Technicznych i Rozwoju

Wojciech Wiatr

Wiceprezes Zarządu,
Dyrektor ds. Kontraktów Strategicznych

Tomasz Wiatr

Wiceprezes Zarządu,
Dyrektor ds. Projektowania i Kontraktów Strategicznych

Piotr Musiał

Zorientowani na wyzwania

Realizujemy inwestycje w międzynarodowym środowisku, integrując projekty fizycznie zlokalizowane w Europie z dostawcami z całego świata. Przy naszych inwestycjach często współpracujemy bezpośrednio z kilkudziesięcioma zagranicznymi dostawcami urządzeń i technologii równocześnie.
Projekty, w które jesteśmy zaangażowani, mają często charakter pionierski. Odpowiadając na potrzeby zmieniających się oczekiwań rynku oraz ustawodawstwa, projektujemy i budujemy dla naszych klientów instalacje zawierające technologie niestosowane do tej pory w danym kraju, które stanowią wzorzec dla rynku i wyznaczają przyszłe standardy.