Newsroom

Completion of the 114 MW boiler house in Katowice

2016-06-16
Completion of the 114 MW boiler house in Katowice

Control Process SA completed the task: "Design and implementation of complex gas-oil boilers with total capacity approx. 114 MW, together with accompanying facilities within the investment" Adjusting source ZW Katowice market needs heat after 2015 "at the appropriate application of the EPC standard / turnkey (Customize Design and Build).

 

 

Control Process S.A w 2016 roku zakończyła realizację kotłowni gazowo-olejowej o łącznej mocy 114 MWt wraz z obiektami towarzyszącymi w ramach dostosowania źródła Zakładu Wytwórczego Katowice dla potrzeb rynku ciepła po roku 2015. Przekazanie do eksploatacji miało miejsce w maju bieżącego roku.

Nowa kotłownia zastąpiła tym samym istniejące kotły wodne WP-120, które zostały wycofane z eksploatacji.

Inwestycja o wartości blisko 60 mln złotych zakładała budowę trzech kotłów wodnych wysokotemperaturowych dwupłomienicowych. Każdy z nich wyposażony został w armaturę regulująco-zabezpieczającą, ekonomizer, urządzenia i układy pomocnicze gwarantujące ich poprawną pracę oraz  infrastrukturę dodatkową: przyłącze gazu wraz ze stacją redukcyjno pomiarową, instalacje gospodarki oleju opałowego wraz z dwoma zbiornikami magazynowymi o pojemności 1300m3 każdy, instalacje elektryczne, sterowania i automatyki.

Zaletą inwestycji jest, że każdy z kotłów będzie mógł pracować niezależnie na  każdym z rodzajów paliwa tj. gaz ziemny lub olej opałowy.

Z punktu widzenia rynku jest to jest to istotny projekt, mający znaczenie w obszarze gwarancji bezpieczeństwa i ciągłości dostaw ciepła dla mieszkańców i klientów Tauron Ciepło. Kotły będą pracowały na zasadach jednostek szczytowych, co oznacza, że będą uruchamiane na krótki czas w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na ciepło czy też w momencie awarii głównej jednostki.

Firma Control Process dołożyła wszelkich starań aby nowo wybudowana kotłownia powstała w oparciu o standardy emisyjne wynikające z dyrektyw IED w sprawie emisji przemysłowych oraz w zgodzie z przepisami obowiązującymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Back
Upwardmore